ERZİNCAN TERCAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kasım Ayı DÖGEB Toplantısı Tercan Anadolu Liİsesinde Yapıldı

Kasım Ayı DÖGEB Toplantısı Tercan Anadolu  Liİsesinde Yapıldı

04-12-201804-12-2018

           2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri gelişim programı kapsamında ortaokul ve liselerde görev yapan DKAB öğretmenleri Tercan Anadolu Lisesinde toplanarak Kasım ayının konusu olan ‘ Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) eğitim anlayışı, ilim öğrenmeye ve eğitime verdiği önem ve eğitim öğretim metotları  ile ilgili söyleşi yapıldı.

           Eğitim öğretim sürecinde uygun yöntem ve tekniğin seçimi, bunların yerinde ve zamanında kullanılması, öğretmen ve öğrenci başarısını artıran temel etkenlerdendir. Bu bağlamda bizler için en güzel örnek olan Peygamber Efendimiz(s.a.v.) in eğitim öğretim metotları üzerinde konuşuldu. Örneğin muhatabına ve olayın özelliklerine göre farklı metotlar kullanan Hz. Muhammed (s.a.v.) birçok büyük ve tecrübeli sahabe bulunmasına rağmen gençlere verdiği önemli ve kritik görevlerle hem onlara verdiği değeri ortaya koyuyor hem de sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlıyordu.

            Hz. Muhammed tebliğin hem Mekke döneminde hem de Medine dönemin de eğitime büyük önem vermiştir. Mekke de Daru’l-Erkam adeta bir eğitim merkezi gibi işlev görmüş, Medine döneminde ise eğitim öğretim faaliyetleri daha sistemli bir şekilde yürütülerek Mescid-i Nebi inşa edilirken okul ihtiyaçları için kullanılmak üzere mescide bitişik olarak “suffe” denilen bir mekan inşa edilmiştir. Yapılan söyleşi sonucunda peygamber efendimizin uyguladığı eğitim ve öğretim metotlarının  okullarımızda uygulanabilirliği konuşuldu.

             Söyleşiye Tercan Anadolu Lisesinden DKAB öğretmenleri Yasin TURAL ve Bengül KARAHAN, Yatılı Bölge Ortaokulundan Hacer ALGAN, Mamahatun 17 Şubat Ortaokulundan Ayşe GÜNDOĞDU, Çadırkaya Ortaokulundan Melike ŞENGÖR katılmıştır.

Tercan Hükümet Konağı Kat3 Tercan/ERZİNCAN - 4464413224

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.